Çfarë avantazhesh ka një tharëse tharëse me djegie direkte CLM për sa i përket konsumit të energjisë në krahasim me tharëset e zakonshme me avull? Le të bëjmë matematikën së bashku.
Analizën krahasuese e vendosëm në kushtet e një kapaciteti ditor të fabrikës së larjes së lirive të hotelit prej 3000 komplete dhe materiale të ngjashme prej liri dhe përmbajtje lagështie.
❑ Të dhënat bazë mbiTharëse CLM me djegie direkteështë si më poshtë.
1. Thani 120 kg peshqirë për tufë
2. Konsumi i gazit për tharjen e 120 kg peshqirë është 7m³
3. Konsumi i gazit për tharjen e 1 kg peshqirë është 7m³÷120kg=0.058m³
❑ Të dhënat bazë për tharëset e zakonshme janë si më poshtë:
1. Konsumi i avullit për tharjen e 50 kg peshqirë është 110 kg.
2. Konsumi i avullit për tharjen e 1 kg peshqirë është 110kg÷50kg=2.2kg
❑ Të dhënat bazë për liri janë si më poshtë:
1. Pesha e një komplete prej liri është 3,5 kg.
2. Përqindja e peshqirëve është 40%.
3. Pesha e peshqirëve që duhet të thahen çdo ditë është rreth: 3000 komplete × 3,5 kg × 40% = 4200 kg/ditë
❑ Krahasimi i konsumit të energjisë dhe shpenzimeve të pajisjeve të ndryshme tharëse për larjen e 3000 kompleteveliri hotelinë ditë
● Konsumi ditor i gazit: 0,058m³/kg × 4200kg=243,60m³
Çmimi mesatar për njësi i gazit në Kinë: 4 RMB/m³
Shpenzimet ditore të gazit: 4 RMB/m³× 243,60 m³=974,4 RMB
● Konsumi ditor i avullit: 2.2kg/kg × 4200kg=9240kg
Çmimi mesatar për njësi i avullit në Kinë: 260 RMB/ton
Shpenzimet ditore të avullit: 260 RMB/ton × 9,24 ton = 2402,4 RMB
Përdorimi i një tharëseje me djegie të drejtpërdrejtë në vend të një tharëseje të zakonshme me avull kursen 1428 RMB në ditë. Kursimet mujore janë 1428 × 30=42840 RMB
Nga llogaritja e mësipërme, ne e dimë se përdorimi i tharëseve me djegie direkte CLM mund të kursejë 42840 RMB çdo muaj në Kinë. Ju gjithashtu mund të llogarisni diferencën në kostot e tharjes me peshqir ndërmjet tyreCLMtharëse me zjarr të drejtpërdrejtë dhe tharëse të rregullta bazuar në çmimet lokale të avullit dhe gazit.
Koha e postimit: Jan-13-2025